بیماری کلوئید چیست؟

بیماری کلوئید چیست؟

کلوئید چیست؟

هنگامی که پوست آسیب می بیند، بافت گرانولیشن ایجاد میشود تا روی زخم را بپوشاند اگر بافت گرانولیشن بتواند به پوست طبیعی تبدیل شود تقریبا اثری از زخم به جا نمی ماند ولی در صورتی که این مسیر با مشکل یا تاخیر مواجه شود بافت فیبری به نام بافت اسکار بر روی زخم ایجاد می شود تا آسیب را ترمیم و محافظت کند که اغلب از لحاظ نوع بافت ،تراکم عروق و اعصاب و حتی رنگ ، کمی با پوست طبیعی متفاوت است. در برخی موارد، این بافت اضافی بیشتر رشد می کند و فراتر از ناحیه زخم می شود و بافت صاف و سختی به نام کلوئید یا اسکار هایپرتروفیک را تشکیل می دهد.

کلوئید در کجا تشکیل میشود؟

از نظر محل، پیدایش کلوییدممكن است تقريباً در هر جايي از بدن ايجاد شود ولی معمولاً روي سينه، شانه‌ها و لاله‌هاي گوش به وجود مي‌آيد. کلوییدها اغلب بي‌ضرر هستند و به جز مواردی که خارش ایجاد می‌کنند مشکل خاصی ندارند، هرچند كلویيدهاي بزرگ ممكن است ظاهر ناخوشايندي داشته باشند و از نظر زیبایی برای بیمار مشکل ساز باشند.

آیا خالکوبی می تواند به کلوئید تبدیل شود ؟

این زخم های ناخوشایند به احتمال زیاد هنگامی ایجاد می شوند که پوست در معرض خطر سختی قرار می گیرد، مانند سوختگی یا سوراخ شدن. با این حال، از آنجایی که در طی فرآیند بهبودی، زخم های برآمده ایجاد می شوند هر گونه آسیب به پوست می تواند خطر ابتلا به جای زخم را افزایش دهد.

کلوئید چیست؟

چه کسانی بیشتر احتمال دارد به کلوئید مبتلا شوند؟

عوامل مختلفی می توانند احتمال ایجاد زخم های کلوئیدی را افزایش دهند، از جمله:

 • ژنتیک: حدود یک سوم افرادی که به کلوئید مبتلا می شوند، یک خویشاوند نزدیک دارند که این بیماری را دارند.
 • قومیت: طبق بررسی های انجام شده، در ایالات متحده آمریکا، کلوئیدها بیشتر در نژاد آسیایی، لاتین و آفریقایی دیده می شوند.
 • سن: کلوئیدها بیشتر دربین افراد 10 تا 30 ساله دیده می شود.
 • محل آسیب: احتمال رشد کلوئیدها در قسمت فوقانی کمر، شانه ها و سینه، جایی که پوست سفت است، وجود دارد.
 • نوع آسیب: از بین رفتن بافت سالم با جراحی و سوختگی و هر علت می تواند زمینه ساز کلویید باشد.

جلوگیری از کلوئیدها چگونه است؟

درمان جای زخم کلوئید ممکن است دشوار باشد و همیشه موثر نباشد. به همین دلیل، مهم است که سعی کنید از آسیب های پوستی که منجر به زخم کلوئید می شود، جلوگیری کنید. استفاده از پد فشار یا پد ژل سیلیکون پس از آسیب نیز ممکن است به جلوگیری از کلوئید کمک کند. بعد از سوختگی یا جراحی حتما از داروهای خوراکی تقویت کننده ترمیم زخم مانند اناهیل که حاوی عصاره آناناس است و کرمهای ترمیم کننده مخصوص طبق نظر پزشک متخصصتان استفاده کنید.

قرار گرفتن در معرض آفتاب یا برنزه شدن ممکن است باعث تغییر رنگ بافت اسکار شود و آن را کمی نسبت به پوست اطراف تیره کند. این می تواند باعث برجسته شدن بیشتر کلوئید شود. برای جلوگیری از تغییر رنگ، هنگام آفتاب گرفتن جای زخم را پوشیده نگه دارید. درباره کرم ضد آفتاب و سایر روش هایی که می توانید از پوست خود محافظت کنید بیشتر توجه کنید.

آیا با کلوئیدها می توان زندگی کرد؟

کلوئیدها اغلب برای سلامتی شما مضر نیستند. اگرچه کلوئیدها بندرت عوارض جانبی نامطلوبی ایجاد می کنند، اما ممکن است از ظاهر آنها بیزار باشید. این می تواند به عزت نفس شما آسیب برساند. بیشتر افرادی که تحت درمان کلوئید قرار می گیرند به این علت است که شکل ظاهری آنها را دوست ندارند. خوشبختانه، درمان های بسیاری در دسترس هستند که کم هزینه و بدون درد هستن ومی توانند کلوئیدها را بهبود بخشند

کلوئید چیست؟

راه های درمان و راهی از کلوئید چیست؟

هیچ داروی خانگی برای خلاص شدن از کلوئیدها پس از به وجود آمدن آن، وجود ندارد. با این حال مواردی وجود دارد که افراد پس از آسیب دیدگی در پوست می توانند در خانه انجام دهند تا از شکل گیری کلوئیدها جلوگیری کرده یا اثرات و علائم ظاهری آن را کمرنگ تر کند.

 • ورقه های سیلیکونی یا ژل

سیلیکون یکی از پرکاربردترین داروهای اسکار است که تأثیر آن بر روی کوچک تر شدن جای زخم های کلوئیدی به اثبات رسیده است. سیلیکون از خطرات جانبی کمی داشته و استفاده از آن بسیار آسان است. بررسی های منتشر شده در مجله جراحی پلاستیک و مجله جراحی زیبایی پوست کاملاً این موضوع را تأیید می کنند. استفاده از ورق های سیلیکونی یا ژل می تواند روشی مؤثر برای کوچک کردن زخم های کلوئیدی موجود بوده و حتی می تواند از بروز آن ها جلوگیری کند.

 • کرم پوست یا لوسیون

برخی محصولات پوستی و کرم های حاوی لانولین یا بنزینوم می تواند به بهبود ظاهر اسکارهای کلوئیدی کمک کند. به منظور استفاده از این کرم ها فرد باید به طور منظم از کرم های حاوی لانولین یا بنزینوم استفاده کرده و جای زخم را در روند درمان پانسمان کند. اگرچه که بسیاری از افراد استفاده از کرم های حاوی عصاره پیاز یا ویتامین E  را برای اسکارها مفید دانسته و مصرف آن را توصیه می کنند. اما بررسی ها نشان داد می دهد که مصرف کرم های با این محتویات تأثیر چندانی نداشته و کمکی به بهبود کلوئیدها نخواهد کرد.

درمان های دارویی

 • کرم ترتینوئین (رتین- آ)

ترتینوئین یک داروی تجویزی است که برای پوست کاربرد دارد. از این دارو معمولاً برای بهبود آکنه و چین و چروک استفاده می شود. زیرا این کرم می تواند به بازسازی پوست کمک کرده و به روند ترمیم پوست سرعت ببخشد. رتینوئیدها، مانند کرم ترتینوئین و ایزوترتینوئین، می تواند به کاهش اندازه و ظاهر کلوئیدها کمک کند.

 • کرایوتراپی (سرما درمانی):

کرایوتراپی فرایندی درمان است که در طی آن با استفاده از دستگاه دستی بافت های پوستی را به طور موقت منجمد می کنند. اکثر افراد درمان را به خوبی تحمل می کنند. اما برخی از افراد ممکن است در طی درمان کرایوتراپی درد شدیدی را تجربه کنند که بعد از اتمام روند درمانی این احساس درد کاملاً از بین خواهد رفت.

بررسی ها نشان می دهد که بعد از چندین جلسه درمان کرایوتراپی، اندازه کلوئیدها 50 درصد کوچک تر از اندازه اولیه شان شده اند. اما نتیجه این تحقیق نشان می دهد که این اثر بخشی تنها در مورد کلوئیدها کوچک و دارای عمر کمتر از 3 سال صادق است.

 • پرتو درمانی

پرتو درمانی یکی از درمان های جدیدی است که نتایج امیدوار کننده ای را از خود نشان داده است. در این شیوه درمانی بعد از عمل جراحی و برداشتن کلوئید، فرد باید یک دوره کوتاه پرتو درمانی انجام دهد. بررسی ها نشان می دهند، شیوه پرتو درمانی شیوه مؤثری برای درمان کلوئید بوده است. حتی می توان از آن به عنوان یک شیوه درمانی با کمترین عوارض جانبی استفاده کرد.

 • تزریق استروئید:

این روش درمانی سال ها است که با موفقیت بر روی کلوئیدها انجام گرفته و اثرات قابل توجهی داشته است. بررسی ها نشان می دهد که کورتیکو استروئید های تزریقی یک روش مؤثر برای کاهش اندازه و بهبود ظاهر کلوئیدها هستند. که استروئید درمانی بهترین شیوه برای درمان کلوئیدهای تازه به وجود آمده بوده و بهتر است با عمل جراحی ترکیب شود. علاوه بر این می توان برای نتیجه بهتر، تزریق استروئید را با کرایوتراپی به صورت همزمان انجام داد.

منبع: https://www.healthline.com/health/keloids#home-treatment

دیدگاه شما
استفاده از مطالب ماروکالا برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام ماروکالا و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به ماروکالا تعلق دارد.
تخفیف 5%
تقریبا!
دفعه ديگه .
کد تخفیف 20%
کد تخفیف 10%
ارسال رایگان
کد تخفیف 100%
خوش شانس نبودی
تقریبا!
تخفیف 50%
پوچ
کد تخفیف 30%
شانست رو برای برنده شدن امتحان کن

ایمیلت رو وارد کن و گردونه رو بچرخون،شاید امروز روز شانست باشه!

قوانین:

 • هر کاربر یک بازی
 • مدت انقضای کدهای تخفیف 24 ساعت می باشد
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.